Informacje prasowe

Razem (finansowo) raźniej

Polacy chcą czuć się bezpiecznie, również w obszarze finansowym. Dlatego coraz częściej rozmawiają z partnerem lub partnerką o domowym budżecie i wspólnie nim zarządzają. Troska o bezpieczeństwo finansowe rodziny przejawia się także w regularnym oszczędzaniu i współdzieleniu comiesięcznych opłat. Kobiety i mężczyźni coraz częściej odkładają też pieniądze i mają świadomość, jaka kwota zapewni im spokojny sen. Jak wynika z badań platformy do opłacania i obniżania rachunków MAM, kwota ta, w zależności od wieku, płci i wykształcenia, wynosi od 3000 do nawet 50 000 złotych.

Zaskórniaki na spokojny sen

W kwestiach finansowych Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi i pragmatyczni. Coraz więcej osób zapewnia sobie i rodzinie tzw. poduszkę finansową. Chodzi o określoną kwotę pieniędzy odłożoną na koncie lub w innej formie, która pozwala czuć się spokojnie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, nawet w przypadku utraty pracy i braku dochodu przez jakiś czas. Jakie kwoty sprawiają, że Polacy czują się bezpiecznie?

Jak wynika z raportu „Polka – strażniczka domowego budżetu”, przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych na zlecenie platformy MAM, kobiety czują się bezpiecznie, posiadając oszczędności na poziomie 19 500 złotych. Mężczyznom komfort psychiczny i spokojny sen zapewnia kwota o kilkanaście punktów procentowych wyższa, sięgająca prawie 22 000 złotych.

Młodzi ludzie (24-35 lat) czują się bezpiecznie, posiadając nieco inne kwoty. Dla 17% Polaków z tej grupy wiekowej wystarczająca będzie już kwota 3000-5000 zł. 17,5% badanych wskazało, że spokój zagwarantują im oszczędności w wysokości 5000-10 000 zł.  Zwykle są to osoby, które nie mają rodziny i innych zobowiązań, co pozwala im na większą elastyczność i możliwość dostosowywania się do aktualnych warunków finansowych, w jakich się znajdują. Osoby w podobnym wieku, ale mające co najmniej jedno dziecko poczucie swojego bezpieczeństwa uzależniają już od posiadania przynajmniej 10 000 złotych odłożonych w gotówce.

Duży wpływ na wysokość oszczędności dających poczucie bezpieczeństwa ma wykształcenie. Osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym aż w niespełna 24% wskazały, że optymalna kwota to 3000 złotych. Osoby z wyższym wykształceniem deklarują natomiast, że będą czuć się bezpiecznie, mając na koncie ponad 50 000 złotych.

Poduszka finansowa a płeć

Czy płeć różni nas w zakresie odkładania środków na czarną godzinę? Tak, ale różnica ta nie dotyczy oszczędzania jako takiego, lecz celu, na jaki Polacy odkładają pieniądze. Kobiety częściej zbierają fundusze na wakacje, remonty oraz bieżące i niezaplanowane wydatki. W przypadku mężczyzn oszczędności związane są głównie z hobby lub przeznaczone na konkretny zakup, np. samochodu. Widać tu pragmatyzm kobiet i luźniejsze podejście do kwestii wydawania oszczędności przez mężczyzn.

Wspólne działania finansowe

Na bezpieczeństwo finansowe Polaków wpływają nie tylko ich oszczędności, ale także fakt, że zarówno podejmowanie decyzji o wydatkach, jak i ponoszenie odpowiedzialności za nie mogą dzielić ze swoim partnerem lub partnerką. Zgodnie z wynikami badań platformy MAM ponad połowa ankietowanych (56%) przyznała, że wydatki, które najbardziej obciążają domowy budżet, zawsze konsultuje ze swoją drugą połówką[1]. 73% respondentów potwierdziło natomiast, że będąc w stałych związkach, wspólnie zarządza (lub planuje zarządzać) domowymi finansami[2].

Stały związek to również podział ponoszonych comiesięcznych kosztów, a tym samym większa kwota oszczędności i większe poczucie bezpieczeństwa. Średnia miesięczna oszczędność wynikająca ze wspólnego życia to aż 388 złotych. Najczęściej współdzielone opłaty to te za nośniki energii (prąd, gaz), opłaty za usługi telekomunikacyjne (internet, telefon, telewizję) oraz opłaty czynszowe. W około ¾ stałych związków współdzielone są również codzienne zakupy (np. jedzenie, kosmetyki). W dobie coraz wyższych opłat za mieszkanie i media oraz coraz wyższych cen żywności
współdzielenie kosztów z drugą osobą daje Polakom wymierne poczucie bezpieczeństwa.

Jak widać, Polacy zdają sobie sprawę z konieczności posiadania oszczędności i są świadomi, jaka kwota zapewni im poczucie bezpieczeństwa. Konsultują wydatki i analizują domowy budżet razem ze swoim partnerem lub partnerką. Zachowania te cieszą tym bardziej, że z pomocą przychodzą stale pojawiające się na rynku rozwiązania: aplikacje i platformy ułatwiające planowanie domowych budżetów.

[1] Raport platformy MAM „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017”, na podstawie badań Kantar TNS, listopad 2017

[2] Raport platformy MAM, „Ile kosztuje miłość w Polsce”